Antifriz ljeti? Da, i te kako!

Antifriz ljeti? Da, i te kako!

Većina vozača, čim temperature porastu i snijeg se povuče, zaboravi na jednu ključnu stvar koja i dalje neumorno radi pod haubom: antifriz, odnosno rashladna tečnost. Često se ova tekućina veže isključivo za zimu i zaštitu od smrzavanja, ali istina je da ona igra presudnu ulogu u svakom godišnjem dobu, a posebno ljeti.

Zašto je antifriz važan i tokom ljeta?

Antifriz nije samo „protiv smrzavanja“. Njegova osnovna funkcija je da reguliše temperaturu motora i to u oba smjera. Tokom hladnih dana sprečava zaleđivanje, a tokom toplih pregrijavanje.

Ljeti, kada asfalt gori pod točkovima, motor vašeg automobila radi pod znatno većim opterećenjem. Ukoliko rashladna tečnost nije kvalitetna, pravilno odabrana ili je ima premalo, motor može dostići opasno visoke temperature koje mogu prouzrokovati:

  • pregrijavanja motora,
  • trajnih oštećenja mazila, glave motora i ležajeva,
  • smanjenja performansi, pa čak i potpunog kvara motora.

 

Uloga antifriza u sistemu hlađenja?

Antifriz, pomiješan s destilovanom vodom u tačno određenom omjeru, cirkuliše kroz motor i hladnjak, apsorbujući toplotu koju motor proizvodi. Sadrži dodatke koji sprječavaju koroziju, naslage kamenca i pjene, što znači da osim što hladi i štiti.

Savremeni antifrizi često imaju oznake „all-season“ jer su dizajnirani da optimalno funkcionišu tokom cijele godine, bez obzira na vanjske temperature.

Znakovi da nešto nije u redu s rashladnom tečnošću:

– Temperatura motora često ide iznad normale,

– Ispod auta primjećujete obojenu tečnost (najčešće zelenu, plavu, crvenu),

– Tečnost u ekspanzionoj posudi izgleda prljavo ili je nivo ispod minimuma,

– Ventilator hlađenja se prečesto pali.

Ukoliko primjetite neke od ovih znakova, nemojte čekati zimu, posjetite mehaničara.

Kako spriječiti pregrijavanje motora tokom ljeta?

1. Redovno provjeravajte nivo rashladne tečnosti.Pogledajte u ventilacijsku posudu (dok je motor hladan!). Vrlo je bitno da li je tečnost na minimalnoj ili maksimalnoj razini.  

2. Provjerite kvalitet antifriza. Antifriz se s vremenom „istroši“. Iako ne isparava tako brzo kao voda, aditivi u njemu vremenom gube svojstva. Preporučuje se zamjena svake dvije do tri godine.

3. Pazite na sistem hlađenja.Redovno čistite hladnjak i provjeravajte crijeva i spojeve, pukotine ili curenje mogu biti znak da sistem nije hermetičan.

4. Ne forsirajte motor. Tokom ekstremnih vrućina izbjegavajte nagla ubrzanja i vožnju u „crvenoj zoni“, posebno u gradskim gužvama.

Trebate efikasan sistem hlađenja

Kao što ljeti tražite hladovinu, tako i automobil treba pouzdan sistem hlađenja. Rashladna tečnost, ili antifriz, nije samo „zimska stvar“. Zaboravite li na nju tokom ljeta znači izložiti motor nepotrebnom riziku i skupim kvarovima.

Zato, prije nego krenete na more, planine ili samo na posao provjerite antifriz. Vaš motor će vam biti zahvalan.